Článek o kontroverzním vítězství Angely Merkelové

 •  194 views

By

Angela Merkelová a její strana vyhrála první místo v parlamentních volbách v Německu, ale toto vítězství nelze nazvat přesvědčivým, napsala BBC na svých internetových stránkách.

Skutečný „příběh o úspěchu“ prokázala pravicová  „Alternativa pro Německo“ (AfD), která se bránila EU a migraci. V důsledku toho se poprvé od druhé světové války nacionalisté stali součástí německého etablishmentu, uvedla britská stanice.

Angela Merkelová věděla, že s největší pravděpodobností vyhraje volby do Spolkového sněmu. Ale s takovým vítězství ona ani její strana nepočítaly. Konzervativní křesťansko-demokratický svaz (CDU) vykázal nejhorší výsledek za všechny roky jejího vedení. Možná, že důvodem bylo rozhodnutí německé kancléřky vpusti do Německa jeden milion uprchlíků, napsala BBC.

Ve vyjádření pro příznivce Merkelová připustila, že poslední čtyři roky byly obtížné. A přesto CDU dosáhla svého cíle a doběhla jako první. Radost však zněla poněkud dutě. Opravdu „skutečný příběh úspěchu“ patří „Alternativě pro Německo“, míní britské vydání.

Členové protimigrantské a protievropské strany jásali, když se ukázalo, že nejen že je to poprvé, kdy se dostane do německého parlamentu, ale rovněž se stane třetí největší partají ve Spolkovém sněmu, za sociálními demokraty na druhém na druhém místě.

 

Alexander Goland – jeden z vůdců AfD, který se stal poslancem – slíbil slavícím spolustraníkům, že jeho strana „zažene“ Merkelovou. „Vrátíme sobě naši zemi a náš lid,“řekl. A pro poválečné Německo to byla „bezprecedentní rétorika“, poznamenala temně BBC.

Podle britských novin byla „xenofobní“ volební kampaň „Alternativy“ stejně bezprecedentní. Ostatně stejně, jako opakované pokusy jejích členů sabotovat vystupování Merkelové.

Obecně to byl pro německou politiku „chaotický den“. Volby ukázaly, že uvnitř země existuje rozkol a nespokojenost.
 
Jeden Berlíňan připusti, že posílení pozice pravicových nacionalistů ho zděsilo. „Jsou jako nacisté pod Hitlerem. Narodil jsem se v roce 1939. Jsem dítě války. Vyrostl jsem mezi troskami a teď to všechno začíná znovu,“ řekl muž. Podle jeho slov vždy hlasoval pro Merkelovou a její stranu.

Mezitím by nyní vůdkyně CDU měl najít partnera, aby vytvořila vládní koalici. A je jasné, že AfD samozřejmě pozvánka nečeká. Kromě toho bude muset Merkel přesvědčit spoluobčany, že je vhodná pro svoji práci.

„Byl to dlouhý a bolestivý volební závod. Merkelová možná vyhrála hlasování, ale vítězství nevypadá tak přesvědčivě,“ zdůraznil článek.

 

Uplynulé volby vejdou do učebnic dějin ze dvou důvodů. Za prvé, Angela Merkelová, i přes své vítězství, vykázala nejhorší výsledek v obecném hlasování. Za druhé, pravicový nacionalisté se stali součástí německého establishmentu.

„To, co zdá být politickou normou v mnoha evropských zemích, bylo považováno za nemyslitelné pro poválečné Německo. Ale nyní je to v minulostí,“ uzavřela BBC.

 
Tags:
 

Podpoř Kontroverzně!

Pokud se Ti líbí naše články, dej Like!