Devátá planeta je naše, slunce ji neukradlo

 •  311 views

By

Pokud se potvrdí existence deváté planety, pak pravděpodobně vznikla u naší hvězdy. Ještě ani nevíme, zda skutečně existuje. Minulý rok však anomálie u orbitálních tělech daleko za Neptunem naznačovaly, že naše sluneční soustava by mohla skrývat další planetu.

Velký objekt, desetkrát masivnější než Země, může kroužit v dalekých končinách našeho systému a Slunce může oběhnout jednou za deset až dvacet tisíc let.

Odborníci již začali spekulovat, jak by mohla devátá planeta vzniknout. Je nepravděpodobné, že by se podobně velké těleso zformovalo tak daleko od mateřské hvězdy – nemělo by dostatek materiálu.

Vědci proto začali spekulovat, že devátou planetu Slunce je ukradlo z jiného hvězdného systému.

Simulovat krádež deváté planety

Tato hypotéza byla prozkoumána Richardem Parkerem z Sheffieldské univerzity.

Vědci na výkonných počítačích simulovali podmínky, za kterých by hvězdný systém mohl přilákat planetu z jiného systému.

Ukázalo se, že takový jev je velmi výjimečný a to dokonce i když začínáte s ideálními podmínkami – mladé hvězdné systémy hustě stlačené k sobě – k zachycení planet nedošlo ani v šesti procentech případů.

Ještě vzácnějším se však ukázal, když vědci simulovali systém, který byl podobný našemu. Podle časopisu New Scientist, s přihlédnutím k předpokládané oběžné dráze deváté planety, došlo k zachycení planety pouze ve třech případech z deseti tisíc.

“I kdyby se Slunce vzniklo ve velmi nepřátelském, velmi dynamickém a velmi divokém prostředí, v jedné z hvězdokup s velkou hustotou, bylo by nepravděpodobné, že by zachytilo devátou planetu,” řekl pro popularizační časopis Parker.

Výzkumníci nyní naznačují, že devátá planeta – pokud opravdu existuje – původně vznikla u naší hvězdy.Nicméně z centrální části sluneční soustavy byla vytlačena většími joviálními planetami (plynní obři).

“Záhady však vyřeší, až objev deváté planety,” dodává pro Newsweek Dimitri Veras z univerzity Warwick. “Pokud jde ovšem o objekt dostatečně malý, dostatečně tmavý a příliš vzdálený, s dnešními technologiemi jej vůbec nemusíme najít. A budeme si tak muset počkat. “

Autor: Tomáš Prokopčák pro Tech.sme.sk (přeloženo)

Zdroj: nevsedni-svet.cz

 

Podpoř Kontroverzně!

Pokud se Ti líbí naše články, dej Like!