By

Velitel íránských Revolučních gard (IRGC) Mohammad Ali Jafari varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa o možných důsledcích uložení nových sankcí vůči Íránu, napsala agentura Tasnim.

Na jednání IRGC řekl, že přijetí nových omezujících opatření proti Íránu by ve skutečnosti znamenalo stažení USA z dohody o íránském jaderném programu. Podle Jafariho nové sankce  Washingtonu vyloučí možnost další spolupráce mezi oběma zeměmi.

V komentáři k prohlášení o možném uznání IRGC v USA jako teroristické organizace, Jafari poznamenal, že v tomto případě se budou revolučních gardy chovat k americké armádě jako k militantům „Islámského státu“.

Nedávno média oznámila, že Donald Trump plánuje tento týden oznámit zrušení jaderné dohody s Íránem. Podle mluvčí Bílého domu, Sary Sandersové, prezident brzy předloží komplexní strategii vůči Teheránu.

14. července 2015 podepsaly Irán a šest mezinárodních zprostředkovatelů (Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Čína, Francie, Německo) dohodu o řešení dlouhotrvajícího problému íránského jaderného programu. Podle Společného souhrnného akčního plánu byly pak vůči Íránu zrušeny dříve uvalené hospodářské a finanční sankce Radou bezpečnosti OSN, Spojenými státy a Evropskou unií.

Trump opakovaně prohlašoval, že zvažuje o odchodu z dohody, zatímco všichni ostatní účastníci  hodlají smlouvu dodržovat. 

Tags:
 

Podpoř Kontroverzně!

Pokud se Ti líbí naše články, dej Like!