By

Řím – V neděli 4. března rozhodnou italští voliči o novém složení horní i dolní komory tamního parlamentu. Vzhledem k tomu, že se jedná o čtvrtou největší evropskou ekonomiku, může mít jejich výsledek značný vliv na další vývoj evropské politiky. Volby proběhnou podle nového a dosud neotestovaného volebního zákona, přičemž průzkumy veřejného mínění očekávají nejasného vítěze.

Co se týče politických nálad, tak pro Italy jsou nejvíce důležitými tématy migrace, státní dluh představující až 135 % italského HDP, což je více, než 20 % dluh celé eurozóny, nezaměstnanost, dlouhodobý deficit státního rozpočtu a stagnující ekonomika.

Vzhledem k výše uvedenému rostou v Itálii preference populistickým stranám, jejichž vítězství by mohlo mít dalekosáhlé následky jak pro Itálii samotnou, tak i celou EU, včetně nás. Je však třeba říci, že některé populistické strany svojí dosavadní politiku zmírnily, a už aktivně neprosazují Italexit a návrat k liře.

Které strany se spolu utkají a s čím jdou do voleb?
Forza Italia (Středo-pravice): Svůj program opírá zejména o zavedení paralelní měny k přijatému euru, kterým by se nově mělo platit pouze při mezinárodních transakcích (paralelní měnu navrhovala například také šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová), rovnou a jednotnou daň z příjmů pro fyzické i právnické osoby, zrušení majetkových daní, dvojnásobný nárůst penzí, nepodmíněný základní příjem ve výši 1000 euro měsíčně a nulovou toleranci nelegální migrace.

Liga Severu (Krajní pravice) – Ve svém programu nabízí zavedení paralelní měny k euru, vypovězení fiskálního paktu EU kvůli zatěžování státního rozpočtu, rovnou daň ve výši 15 %, snížení důchodového věku, nulovou toleranci nelegální migrace, deportaci 100 tisíců ilegálních migrantů ročně a lepší vztahy s Ruskem.

Bratři Itálie (Krajní pravice) – Jižní protějšek Ligy severu a vedený  Giorgiou Meloniovou. Svým politickým programem se hodně přibližuje Lize Severu. Pravděpodobnou příčinou vzniku dvou krajně pravicových stran jsou zřejmě separatistické tendence mezi průmyslovou severní Itálií a zemědělskou jižní Itálií.

Antisystémové Hnutí pěti hvězd  – láká na nepodmíněný základní příjem ve výši 780 euro měsíčně, zvýšení deficitu státního rozpočtu, přehodnocení fiskálního paktu EU, zrušení zbytečné a neefektivní legislativy, reformy zákoníku práce, penzijní reformy zaručující dřívější odchod do důchodu, vyšší daně pro energetické firmy a lepší vztahy s Ruskem.

Demokratická strana (Středo-levice) – Tradiční levice nabízí zvýšení minimální mzdy, vyjednávání o zrušení fiskálního paktu a zvýšení deficitu státního rozpočtu na 3 % HDP v zájmu nižších daní a rozvoje investic.

Svoboda a rovnost (Levice): Nová strana sjednocující menší skupiny. Ve volbách slibuje zvýšení státních výdajů a zrušení důchodové reformy a reformy zákoníku práce.

Kdo nakonec vyhraje?
Podle britského deníku The Guardian je antisystémové Hnutí pěti hvězd nejsilnější stranou, která šla do voleb na vlastní triko. Svůj hlas by jí podle průzkumů dalo 27-29 % voličů. Ačkoliv dříve vylučovalo spolupráci s tradičními stranami, momentálně připouští, že by v případě nejasného vítěze na takovou možnost nezanevíralo.

Forzu Italia by podle průzkumů zveřejněnými britským deníkem The Guardian volilo 16-18 % voličů. S Ligou Severu, kterou by volilo 12-14 % voličů, Bratry Itálie a dalšími pravicovými stranami nelze vyloučit, že by získala v parlamentu jasnou většinu. Pokud by v takovém případě skončila Forza Italia před Ligou, netají se stávající předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani s tím, že by měl ambice stát se příštím italským premiérem.

Nicméně, jak už bylo uvedeno, předvolební průzkumy očekávají nejasného vítěze. Britský deník The Guardian se nechal slyšet, že nejpravděpodobnějším scénářem je vznik koalice středo-pravicových a středo-levicových stran.

(JRu, eurozpravy.cz)

 

Podpoř Kontroverzně!

Pokud se Ti líbí naše články, dej Like!