By

V brzkých ranních hodinách tuto sobotu zachytili vědci 15 signálů, které probleskly kolem naší planety. Pochází ze stejné galaxie, ze které jsme zachytili signál už v minulosti, ale nikdy ne v takovém množství a intenzitě. Kdo za prapodivným signálem stojí?

Ještě nikdy předtím se nepodařilo zachytit tolik signálů z vesmíru. Vědci sami jsou překvapení tím, že se jim podařilo zachytit celých 15 tzv. rychlých rádiových signálů. „Výbuchy signálu z tohoto zdroje ještě nikdy nebyly na takové frekvenci,“ uvedl ředitel organizace, která signály našla Andrew Siemion. Organizace se jmenuje Breakthrough Listen a zaměřuje se na hledání mimozemského života ve vesmíru.

Záznam čerstvě zachycených signálů
Takhle zachycené signály vypadají

A proč jsou vědci tak nadšení? Rychlé rádiové signály jsou totiž jeden z nejpodivnějších fenoménů našeho vesmíru. Během milisekund dokáží vygenerovat tolik energie, jako 500 našich Sluncí. I přesto toho však o nich víme extrémně málo.

Že by mimozemšťané?

Mimozemský původce je vždy jednou z variant. Je však také možný astronomický původ jevu. Jedna z hypotéz hovoří o vysoce magnetickém typu neutronové hvězdy, která by mohla rádiové signály vysílat. Tým z Harvardu však také přišel s teorií, že tyto “signály” jsou ve skutečnosti důsledkem využívání extrémně silného pohonu mimozemského vesmírného plavidla.

 

Už se podařilo určit i odkud signály pochází. Jejich počáteční destinace by měla být trpasličí galaxie známé pod názvem FRB121102, která se nachází zhruba 3 miliardy světelných let od Země.

Proti snaze o mimozemskou komunikaci hovoří právě vzdálenost. Když impulzy opustily svou původní galaxii, na Zemi ještě ani nezačal vývoj nejjednoduššího mnohobuněčného života. Sluneční soustava byla tehdy stará pouhé dvě miliardy let. I proto bychom zřejmě nebyli nejzajímavějším cílem pro mimozemšťany.

Zdroj: nevsedni-svet.cz

Tags:
 

Podpoř Kontroverzně!

Pokud se Ti líbí naše články, dej Like!