Náš mozek je schopen předvídat budoucnost

 •  687 views

By

Nová vědecká studie za pomoci skenů mozku prokázala, že jeho určité části vykazují nezvyklou schopnost předvídat budoucí události ještě dříve než se přihodí. Skeny mozku většího počtu sledovaných lidí by se tak úspěšně mohly využít pro předvídání budoucnosti.

Tvůrci sci-fi thrilleru Minority Report intuitivní schopnost lidské mysli převedli na zcela jinou úroveň, když trojčata se zvláštními jasnovideckými schopnostmi využili jako médium, které nabízelo vhledy do potenciálních budoucností.

Jejich prediktivní síla ale nedosahovala 100%, jelikož v některých případech jedno z trojčat uvedlo jinou předpověď potencionální budoucnosti – Minority report.

I když sci-fi je zkrátka a dobře jen fikcí, je zároveň často skvělým zdrojem, jak iniciovat diskusi o vážných vědeckých záležitostech. Například film Matrix je jednou z nejlepších alegorií o fungování naší reality, která je možná simulací některé z velmi pokročilých inteligentních civilizací. Stejně tak sci-fi rozvádí možné důsledky vzniku a vývoje umělé inteligence.

Jasnovidný mozek?

Nová studie, která byla nedávno zveřejněna v časopise Journal of Neuroscience, naznačuje, že mozek může mít skutečně předvídací schopnosti, takže zápletka Minority Report nemusí být až tak daleko od skutečnosti.

Profesor neurovědy na Stanfordské univerzitě Brian Knutson analyzoval neuronovou aktivitu 30 lidí, zatímco se rozhodovali, kterému ze 36 projektů na crowdfundingové internetové stránce Kickstarter svěří své peníze. Při zkoumání skenů mozku účastníků výzkumný tým zjistil, že činnost v oblasti nucleus accumbens vykazovala jiné známky, když účastníci zvažovali projekty, které nakonec byly ve výběru financí úspěšné.

Zdroj: energiezivota.com

Tags:
 

Podpoř Kontroverzně!

Pokud se Ti líbí naše články, dej Like!