By

NÁZOR – Politici na Západě podezřele mlčí o očekávaných změnách v čínské ústavě, které mají odstranit limit dvou funkčních období pro výkon prezidentské funkce, konstatuje sinolog Kerry Brown. Profesor přednášející na londýnské King’s College v komentáři pro server CNN připomíná, že takový krok by umožnil prezidentu Si Ťin-pchingovi vládnout zemi bez problémů po několik desetiletí.
 
Pragmatické mlčení

„Proč to ticho?“ ptá se odborník. Odpovídá, že většina zemí, které s Čínou jednají, předně očekávala, že Si v úřadu zůstane tak jako tak.

Ví se, že Čína je zemí jedná strany a že tamní komunistická strana si drží kontrolu prakticky nad veškerým děním, poukazuje sinolog. Dodává, že jednostranná změna pravidel, které ostatně definovala samotná strana, nikoho jiného nepoškodí a většina zahraničních pozorovatelů se ostatně primárně podivovala nad tím, že takové omezení v zemi vůbec kdy platilo.

Pro mlčení nicméně existuje i pragmatičtější důvod, myslí si Brown. Vysvětluje, že navzdory veškerým svým stížnostem na špatný stav lidských práv Západ vnitřně tuší, že potřebuje Čínu stabilní a předvídatelnou, i kdyby šlo o stabilní a předvídatelnou autokracii.

„Čína, která přispívá k nestabilitě ve světě, kde je Donald Trump americkým prezidentem, Spojené království se pokouší odejít z Evropské unie, kde Blízký východ vypadá tak, že je věčně zmítán nepokoji, a Demokratická republika Kongo zřejmě sklouzává k další občanské válce, by byla skutečně strašidelným místem,“ píše profesor. Varuje, že z pětiny obyvatel planety by se mohli stát uprchlíci a klíčové světové zásobovací zdroje pro mnoho výrobních odvětví by byly narušeny či uzavřeny.

Mnoho různých krizí, kterým dnes svět čelí, by ve srovnání s nestabilitou v Číně vypadalo mírně, obává se Brown. Dodává, že z pohledu západních politiků jde o jednoduchý kalkul. „S kým je lepší mluvit o řešení problému jaderné a vyhrožující Severní Koreje – se Si Ťin-pchingem, který je dostatečně silný, aby mohl manévrovat jako časově neomezený neměnný vládce země, nebo s nejistým, slabým pekingským vedením, kde si nikdo není jistý, kdo má poslední slovo?“ ptá se sinolog.

Nebezpečná ruská cesta

Navzdory veškeré nechuti Západu k systému jedná strany v zemi, která momentálně tak dominuje kvůli stabilitě, kterou dává klíčovému regionu, je totální kontrola Komunistické strany Číny cosi, co západní politici akceptují a podporují, uvádí odborník.

Západní politici mohou doma říkat určité věci, aby utlumili kritické reakce, ale dobře vědí, že Čína, která by se vydala cestou podobnou Rusku po kolapsu Sovětského svazu v 90. letech minulého století, by byla katastrofou, tvrdí profesor. Vysvětluje, že by mohla destabilizovat region, který již tak nebezpečně vře kvůli jednání Pchjongjangu, navíc by mohlo dojít k ekonomické katastrofě, přičemž tyto strasti by se projevily i jinde, díky narušení pohybu kapitálu a zboží.

Si Ťin-pchingovi může vyvstat překvapivá domácí opozice, míní Brown. Doplňuje, že jde o skupiny a osoby uvnitř i vně komunistické strany, o nichž on sám, ani nikdo jiný zatím netuší.

„Jedna věc je však téměř jistá,“ deklaruje sinolog. Konstatuje, že západní politici nejsou ti, kdo se má Si Ťin-pchinga obávat, jelikož silná, stabilní a předvídatelná Čína je pro ně klíčová, a ze západního pohledu tak Si může přepisovat tolik pasáží čínské ústavy, kolik se mu zlíbí.

(JRu, eurozpravy.cz)

 

Podpoř Kontroverzně!

Pokud se Ti líbí naše články, dej Like!