By

Washington – Zpráva o tom, že se tváří v tvář setkají Donald Trump a Kim Čong-un oblétla světa, přičemž nejen v odborných kruzích způsobila malé pozdvižení. Může ale taková schůzka skutečně přinést nějaké reálné výsledky?

Pokud opravdu dojde k přímým rozhovorům mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem, půjde o v pravdě historickou událost. K podobnému setkání na tak vrcholné úrovni nikdy předtím nedošlo. Na místě jsou tak jak naděje, tak ale i obavy.

Naděje spočívá v tom, že namísto výhrůžek a vzájemného porovnávání si jaderných tlačítek nastal čas na rozhovory a jednání. Obavy mají pozorovatelé z toho, jak spolu dvě natolik výrazné a rozporuplné osobnosti jako je Trump a Kim budou schopny mluvit z očí do očí.

„Jsem nadšený a vyděšený zároveň“ řekl například serveru DefenseOne bezpečnostní analytik Jim Walsh z MIT. „Nadšený z toho, že spolu obě strany mluví. Vyděšený proto, že když spolu budou dvě natolik neobvyklé osobnosti v jedné místnosti, může se pokazit strašně moc věcí“ obává se Walsh.

Na druhou stranu ale experti dodávají, že případné rozhovory jsou tou nejméně špatnou možností. Kdyby nic jiného, alespoň se jedná o krok zpět směrem od války. Navíc podobné rozhovory nikdy nebyly vyzkoušeny a v poslední době se zdá, že jakékoliv jiné pokusy o uklidnění situace na Korejském poloostrově stejně nefungují.

„Povede takové setkání ale vůbec k něčemu?“ ptá se John Plumb, bývalý bezpečnostní expert Obamovy administrativy. „Může se stát, že oba politici z něj nakonec vyjdou vítězně, aniž by se cokoliv dojednalo. Kim bude díky jednáním vypadat jako normální prezident normální země, Trump bude chválen, že měl odvahu do toho vůbec jít. A pokud se nic nedojedná? Trumpa nikdo kritizovat nebude, nikdo totiž žádné reálné výsledky ani nečeká. Na druhou stranu, proč to nezkusit?“ myslí si Plumb.

Můžeme se tedy dočkat reprízy událostí z roku 1984, kdy podobné osobní setkání Ronalda Reagana s Michailem Gorbačovem na Islandu vedlo k odzbrojovací dohodě? Možná. Obě strany jsou do jednání tlačeny zejména tou skutečností, že druhou alternativou je válka. Na druhou stranu Trump není Reagan a Kim není Gorbačov.

(JRu, eurozpravy.cz)

 

Podpoř Kontroverzně!

Pokud se Ti líbí naše články, dej Like!