Sledují nás? Země je vidět z desítek exoplanet

 •  639 views

By

Britští a němečtí astronomové postavili hledání exoplanet na hlavu. Nehledali neobjevené světy, ale takové, ze kterých by bylo možno pozorovat Zemi. Zjistili, že ze známých exoplanet jich je hned devět ideálně umístěných k pozorování Země. Zprávu zveřejnila Královská astronomická společnost.Výzkumná práce byla publikována vědeckým časopisem Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Jak prominentní je Země?

Zatím bylo potvrzeno téměř 3700 exoplanet, tedy světy obíhající jiné hvězdy než slunce. Převážnou většinu z nich objevili astronomové díky tzv. tranzitům. Je to pravidelné snížení jasu hvězdy, ke kterému dochází, když část světla blokuje obíhající exoplaneta.

Vědci z Královské univerzity v Belfastu a kolegové z Německého institutu pro výzkum sluneční soustavy Maxe Plancka zkoumali, jak moc jsou tímto způsobem “viditelné” Země a další planety obíhající kolem Slunce  .

“Objev tisíců exoplanet tranzitní metodou samozřejmě vyvolává otázku, zda obyvatelé extrasolárních  světů mohou objevit planety sluneční soustavy stejným způsobem,” uvedli výzkumníci ve studii.

Jsme “viditelnější” než Jupiter

Britští a němečtí vědci úspěšně identifikovali oblasti vesmíru, ze kterých by mohly být zachyceny transity různých planet Sluneční soustavy.

Zjistili, že z pohledu vzdáleného cizího pozorovatele jsou mnohem viditelnější malé kamenné planety sluneční soustavy tedy, Merkur, Venuše, Země a Mars. Navzdory skutečnosti, že dosahují mnohonásobně menších rozměrů než vzdálenější plynné obří planety Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.

“Samozřejmě, velké planety blokují mnohem více světla své hvězdy, když před ní přecházejí,” vysvětluje Robert Wells, hlavní autor studie. “Ale ještě důležitější je vzdálenost od mateřské hvězdy. A jelikož malé kamenné planety krouží mnohem blíže k slunci než plynní obři, je mnohem pravděpodobnější, že se podaří zaznamenat jejich tranzit. “

Až tři planety

Vědci hledali oblasti vesmíru, ze kterých by bylo možno objevit více planet naší sluneční soustavy. Zjistili, že odnikud nelze zachytit transit víc než tři.

“Zjistili jsme, že náhodně umístěný pozorovatel může pozorovat alespoň jednu planetu sluneční soustavy v jednom ze 40 případů,” vysvětluje spoluautorka výzkumuKatja Poppenhaegerová.“Pravděpodobnost detekce alespoň dvou planet je desetkrát nižší. A detekce tří planet je o další desetinásobek nižší. “

Dokonce i živé světy

Z výzkumu britsko-německého týmu vyplývá, že 68 dříve objevených exoplanet je umístěno na místě, odkud by potenciální pozorovatel mohl vidět průchod alespoň jedné planety sluneční soustavy. A devět z těchto vzdálených světů je ideálním místem pro pozorování průchodu Země.

Ani jeden z nich však není obyvatelný.

Pravdou zůstává, že neznáme všechny exoplanety našeho vesmíru. Výzkumníci se proto pokoušeli odhadnout, kolik neobjevených světů může být vhodně umístěno pro pozorování Země. Vycházejí z počtu různých druhů exoplanet.

Dospěli k závěru, že by mělo existovat asi deset dosud nenalezených zemi podobných světů, které jsou vhodné pro pozorování naší planety a současně jsou obyvatelné.

Text: Živé.sk (přeloženo)

Zdroj: nevsedni-svet.cz

 

Podpoř Kontroverzně!

Pokud se Ti líbí naše články, dej Like!