By

Praha – Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov vyzval k výměně Rady České televize. Reagoval tak na vyjádření moderátora a majitele zmíněné televize Jaromíra Soukupa, který se do ČT opřel kvůli komentáři k výkonu zlaté olympioničky Ester Ledecké. Jeho slova ale velmi znepokojila Piráty, kterým se podobná prohlášení vůbec nelíbí.

Zeman v rozhovoru s moderátorem Jaromírem Soukupem nadnesl, že pokud by poslanci dvakrát zamítli výroční zprávu o hospodaření veřejnoprávní televize, došlo by k výměně vedení. „Já bych si tyto změny samozřejmě velice přál,“ přiznal Zeman.

Prezident tak ale podle názoru Pirátů naznačil, že by si přál přizpůsobit práci veřejnoprávní televize, která má být nestranná, svému politickému názoru. Poslanec a místopředseda Volebního výboru zabývajícího se právě obsazením mediálních rad Tomáš Martínek tuto metodu už dříve odmítl.

„Podepsal jsem výzvu MantinelyDemokracie.cz, ve které se politici zavazují, že nezneužijí projednávání výročních zpráv pro své mocenské zájmy. Ty by v tomto případě mohly vést k ohrožení demokracie i svobody slova ve veřejnoprávních médiích. Současná koalice ANO,  KSČM a SPD ve mně nebudí dojem, že by hlasovala pro nestranné odborníky v mediálních radách,“ zdůraznil.

Piráti dodávají, že zneužívání podobných nástrojů, jako je právě dvojí odmítnutí výroční zprávy, z principu odmítají. Už před volbami zdůraznili nutnost větší politické nezávislosti veřejnoprávních médií a odpolitizování rad. „Odstavec zákona o České televizi, který umožňuje odvolání rady při dvou po sobě jdoucích neschválení výročních zpráv, budu chtít odstranit. Nebo alespoň přesněji definovat adekvátní podmínky pro neschválení. Současný stav zákona vytváří prostor pro nepatřičné útoky ze strany politiků,“ upozorňuje poslanec Pirátů Radek Holomčík, který je členem volebního výboru

Výroční zprávy o hospodaření České televize by se měly projednávat na některém z nadcházejících Volebních výborů. Piráti připravují návrh novely zákona o médiích veřejné služby a hodlají k němu uspořádat konferenci odborníků a politiků. Zákon by měl podle nich zajistit nezávislost těchto médií na politicích.

(JRu, eurozpravy.cz)

 

Podpoř Kontroverzně!

Pokud se Ti líbí naše články, dej Like!