By

Žádný z amerických politiků a televizních odborníků ohledně masakru v Las Vegas neřekl nejdůležitější: země je napěchovaná zbraněmi, určených výhradně pro vraždění, napsal zakladatel portálu Intercept Jeremy Scahill.

Žijeme v nemocné zemi. V zemi, kde je legální, aby někdo zakoupil 30 útočných zbraní a neomezeně munici, zbraně, které mají opravdu jediný účel: lovit a zabíjet jiné lidské bytosti. V zemi, kde spousta vysoce výkonných lobbistů, zakoupených politiků a výrobců zbraní těží z masakrů, kde byl význam druhého doplňku ústavy je zemněn tak silně, že již není důležité, proč byl napsán nebo jaká byl jeho skutečný účel, napsal znechuceně Jeremy Scahill.

Podle něj se po incidentu v Las Vegas budou v Kongresu vykládat nekonečné banality, „idiotské návrhy“ a modlitby, ale ty nevyléčí „nemoc“ americké společnosti, která věří, že zbraně zajišťují bezpečnost.

„Problém je v čemkoli, ale ne ve zbraních, ale jak je snadné je získat. Bída je v hlouposti, v obavách z muslimů, chicagských gangsterů, a bídou je nemít zbraň,“ konstatuje Scahill.

Novinář upozorňuje na reakci kolegů na podobné incidenty. Podle něj jsou masovými vrahy většinou běloši a veřejnost chce vědět, kdo jsou, proč stříleli, jaké byly motivy. V případě, že střelec je černoch, většina médií náhle začíná mít zájem o otázky: co nosil podezřelý na sobě, zda nebyl závislý na drogách, a zda poslouchá rap? Autor poukázal, že je zásadní rozdíl, když masakr provede „bílý“ anebo černoch či Sikh nebo muslim. V těch dalších případech se prověřuje celá komunita či menšina.

Takže, když policejní šéf v Miami nazval „banditou“ 12letého Afroameričana Tamira Rice, který byl zabit policejními kulkami, většina médií neměla námitky. To je nápadně odlišné od toho, jak média ukázala Stephena Paddocka. V titulku článku na webu Washington Postu (později ho nahradil): „Miloval hazard, country, žil tichý život.“

„U nás je černošská oběť – banditou, a bílý střelec – člověk od country, který náhodou zabil 57 lidí. To je příšerné. A je spíše vzorem,“ zdůraznil novinář.

A v čele země je prezident, který se veřejně nazval „nejlepším přítelem střelců“ – National Rifle Association (NRA). Po tragédii ve Vegas vystoupil Donald Trump s modlitbami, a CNN popsala jeho řeč, jako „to, co jsme potřebovali slyšet“.

Tags:
 

Podpoř Kontroverzně!

Pokud se Ti líbí naše články, dej Like!